Misztikus álomfejtés vagy tudomány? Álmok a várandósság alatt. Mit jelentenek, hogyan segítenek és mit gondol erről ma a tudomány és a pszichológia? Egy sorozatot indítok útjára ezzel a bejegyzéssel, a várandósság alatti álmokkal, a mélyben zajló pszichológiai történésekkel foglalkozunk a következő pár napban.
Lelki kapcsolat az anyaméhben fejlődő magzattal
A várandósság alatt az álmok sokkal intenzívebbek lehetnek, és sok esetben furcsábbak is, mint általában. Az álmok segíthetik a babavárás testi és lelki változásaival kapcsolatos érzelmek megértését, feldolgozását, de létezik egy magyar szakemberek által kifejlesztett módszer is, az anya-magzat kapcsolatanalízis, ami az éber állapotban fellépő gondolati képeket hívja segítségül ugyanebből a célból.
Az álmok jól tükrözik a mindenkori érzelmi állapotot. A kismamának egyébként is nagyon ellentmondásos érzései lehetnek az állapotával, az új élethelyzettel kapcsolatban és a terhesség alatti hormonális változások, különösen a magas progeszteronszint is hozzájárulhat a gyakoribb, és sokszor nagyon is valóságosnak tűnő álmok megjelenéséhez. Sok kismama jobban emlékszik az álmaira, mint előtte, főleg ha a gyakoribb éjszakai ébredések miatt, többször ébred fel az alvás ún. gyors szemmozgásos, azaz REM szakaszában, amikor intenzív álomtevékenység zajlik.
A várandósság során sok új élménnyel gyarapszik a kismama az állapotával és a hasában növekvő babával kapcsolatban, ezzel párhuzamosan az álmok is fejlődnek, ezért más típusú álmok jönnek elő az első, a második és a harmadik trimeszter során.
Az álmokban felszínre kerül a várandóssággal járó aggódás és izgatottság is, ami a kismama életében zajló hatalmas változásokat figyelembe véve nem meglepő. Fontos, hogy az álmokat a helyükön kezeljük, nem kell tőlük megijedni, de sokat segíthet a továbbgondolásuk az érzelmek, a napi események feldolgozásában. Az álmok nem a jövőről szólnak, de jól tükrözik a kismama lelki állapotát és a mindennapi élet eseményeit fogalmazzák meg új történetekbe, képekbe csomagolva.
Neked is voltak furcsa álmaid várandósan? Holnap elolvashatod a blogon, hogy milyen jellemző álmaik vannak a kismamáknak. És megtudhatod azt is, mi az a baba-mama kapcsolatanalízis. Gyere vissza, várlak 🙂
Kövess a facebookon is, hogy ne maradj le semmiről! https://www.facebook.com/doctorhousewife
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: